Prečo Murat odišiel z Turecka

Autor: Stanislav Barej | 10.3.2017 o 19:19 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  644x

O tom, prečo sa Turek menom Murat Aliravci rozhodol odist z vlasti. Murat Aliravci sa narodil v Turecku. Má niečo okolo tridsiatky. Žil a pracoval nejaké roky v Istanbule. Musím zistiť akého je vierovyznania.

Ani nie preto, žeby to bolo nejak dôležité, ale skôr zo zvedavosti. Je to programátor, expert, robí technickú robotu, na ktorú je v Európe, čoraz menej ľudí. Niekoľko rokov svojho života strávil v Európe, v krajinách Európskej únie. Nevyzerá ako typický Turek. No moja predstava typického Turka, nakoľko som nebol v Turecku, je výrazne ovplyvnená reštauráciami kebabového typu a televíznymi seriálmi. Čierne vlasy, fúzy, tmavšia pleť. A taký s vykrmeným pupkom. Ešte zakrivenú šablu a poníka... Však dlhé roky v kebabárni spravia svoje..No a à-la-Turka v Bratislave, tak to je už slušná táckareň s klientelou okolitých firiem. Je to dobrý fast food, aj keď cez obed tam býva veľa ľudi, podľa mna lepší ako gurmoš alebo čína. A ešte aby sa nezabudlo na Omarov a Šeherezády z Tisíc a jednej noci. Alebo taký ten obchodnícky pohľad Aliho, čo keď sa na vás pozrie, tak hneď viete, že chce zjednávat a predať vám nejakú somarinu či okabátiť vás. Murat teda vôbec nezapadá do týchto mojich predstáv. Bol dva a pol roka v Nemecku, vo Frankfurte na projekte. Má tam prenajatý byt. Hovorí celkom slušne po anglicky aj po nemecky. Má európsku zelenú kartu. Teda modrú. Európska zelená karta je modrá. Američania majú zelenú. Vcelku jednoduché, aby sa to neplietlo. Žil aj v Amsterdame, v Holandsku. No tam bolo hnusné počasie, tak sa mu to veľmi nepáčilo. Ked bol Turecku, tak na miestne pomery zarábal slušne, ale ako hovorí, po prepočte na eurá viac zarobí v Nemecku ako doma. Ale Istanbul má rád. Napriek ruchu, denne kolabujúcej doprave, veľkým zápcham. Istanbul má atmosféru. Stretávajú sa tam tri veľké kultúry, tri náboženstvá: islam, kresťanstvo a židovstvo. Každá kultúra zanechá svoj odkaz a keď sa to prelína, tak z toho vznikajú krásne veci. No treba to vidieť. Aj keď tam je niekedy nebezpečno. Ked bolo Turecko liberálnejšie a slobodnejšie, tak sa Istanbul umiestňoval medzi top destináciami na celom svete. To bolo pred Erdoganom. Zaujimavé, že ten Murat je úplne svetlý typ. Biela pokožka, svetlé hnedé vlasy. Kus šedivý po bokoch z kancelárskeho stresu. 
Videl som ho prvý raz, ked sa vracal z pohovoru. Stretli sme sa aj s Djilom pred firmou. Jeho len zaujímalo, či je vonku v meste v Luxe dobrý spoločenský život. Či nie je nuda, keď väčšina ľudí len dochádza za prácou.  Barov a miest na relax je dosť, teda nemusel dlho váhať. Jemu je dobre v Nemecku a chcel by tam ostať žiť. Aby nestratil roky do počtu k získaniu povolenia, tak ostal bývať v Trieri a bude dochádzat denne. Vlaky sú spoľahlivé a aspoň sa môže doučiť nemčinu na B1 a keď spraví test, tak to bude mať opäť o niečo jednoduchšie. 

Ked bol ešte v Turecku, tak tam mal jedného spolubývajúceho. Ten sa angažoval v politickom združení. Bola to krajne ľavicová strana. Asi chodili na demonštrácie a protesty. Skrátka bol aktivistom. Jedného dňa im zabúchala na dvere turecká polícia a toho chalana zobrali na nejaký výsluch. Mal so sebou batoh. Ked skončili výsluch, tak ho pustili a odišiel domov. No čo sa nestalo. Hned ako dorazil domov, tak prišli policajti a zbalili ho zase. V taške mu nejaký dobrák nechal vo vrecku pištol, strelnú zbraň. Tá zbraň nebola jeho, neboli tam ani žiadne jeho odtlačky. Aj napriek tomu dostal trest za nedovolené ozbrojovanie a strávil jeden rok vo väzení. Takže tak. Preto sa Murat rozhodol odtiaľ odísť.

V Turecku sa pritvrdzuje a opozícia sa trestá vymyslenými obvineniami. Nevinných zatvarajú do basy. Myslite na to, keď sa vám zunuje demokracia a EU. V diktatúre, vo fašizme je opozícia buď v base, alebo na cintorínoch. Nie sú dovolené ani protesty a nadávanie po krčmách. Na výber veľmi nie je. Nechcime znova zažit únos a teror štátnej moci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani len netušíme, aký je to pocit starnúť v dnešnom svete

Akú starobu by ste si priali?

Prečo sa kovový kilogram musel zmeniť na elektrický

Prírodné zákony sa nemenia, telesá áno.


Už ste čítali?